Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z WKD rozpoczęty - poniedziałek, 16.09.2019
Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. przyłączyła się do tegorocznej kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który obchodzony jest w dniach 16.09-22.09 (od poniedziałku do niedzieli włącznie). W ramach kampanii ETZT dla swoich pasażerów WKD przygotowała wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji, w tym kończący tydzień piknik na terenie siedziby spółki.
Zapraszamy do śledzenia aktualizowanych na bieżąco informacji z kolejnych wydarzeń ETZT.
W pierwszym dniu ETZT, tj. w poniedziałek, w godzinach od 9 do 14 na pasażerów korzystających z usług WKD na wybranych stacjach i przystankach osobowych czekała zdrowa niespodzianka w postaci pysznych, soczystych, czerwonych, polskich jabłek. Zdrowa przekąska miała za zadanie umilić rozpoczęcie bądź zakończenie podróży z wykorzystaniem ekologicznych i przyjaznych dla środowiska naturalnego środków kolejowego transportu zbiorowego. Upominek wraz z dołączoną informacją o prowadzonej w ramach ETZT kampanii na rzecz promowania zrównoważonych form mobilności oczekiwał na podróżnych na stacjach i przystankach w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Radońskiej, w Podkowie Leśnej Głównej, Komorowie, Pruszkowie i Milanówku.
– Przyłączając się do kampanii ETZT chcemy podkreślić szczególną rolę, jaką mają do odegrania środki kolejowego transportu zbiorowego, w promowaniu korzyści wynikających z rozwoju zrównoważonych form mobilności. Korzyści te, na których osiągnięcie istotny wpływ ma również kolej WKD, obejmują m.in. pozytywny wpływ na środowisko naturalne, oszczędność czasu, poprawę zdrowia mieszkańców czy wreszcie poprawę bezpieczeństwa ruchu – mówi Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.
https://archiwum.wkd.com.pl/aktualnosci/908-europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu-z-wkd-rozpoczety-poniedzialek-16-09-2019.html#sigProGalleriaea67c73240
Tego samego dnia, w godz. 18:00-20:00 w Warszawie, w jednej z placówek Wolskiego Centrum Kultury, odbyła się pierwsza z cyklu trzech zaplanowanych prelekcji poświęconych historii i współczesności szynowego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej. Wykład pt. „Pierwsze projekty elektryfikacji Warszawskiego Węzła Kolejowego” poprowadził prof. dr hab. Zbigniew Tucholski z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Podczas prelekcji zgromadzeni słuchacze mieli możliwość zapoznania się z wieloma niezwykle ciekawymi informacjami oraz unikatowymi planami i schematami budowy linii kolejowych o trakcji elektrycznej, przygotowywanymi na długo przed wybuchem I wojny światowej, a tym samym na długo przed oddaniem do eksploatacji w 1927 roku pierwszej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, normalnotorowej linii kolei elektrycznej Warszawa – Grodzisk. Wśród przedstawionych zamierzeń szczególną uwagę warto zwrócić na projekt budowy linii warszawsko-kaliskiej czy plan rozwoju sieci linii kolejek dojazdowych przygotowywany na wzór powstałych nieco wcześniej Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych (ŁWEKD).
Współorganizatorem prelekcji oprócz Warszawskiej Kolei Dojazdowej było również Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD z Grodziska Mazowieckiego, funkcjonujące m.in. przy Izbie Tradycji EKD/WKD.
https://archiwum.wkd.com.pl/aktualnosci/908-europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu-z-wkd-rozpoczety-poniedzialek-16-09-2019.html#sigProGalleria94dcb38db8