Programy pomocowe
Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. spośród realizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych skorzystała ze wsparcia następujących programów bezzwrotnej pomocy finansowej:
- Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego (RPO WM) 2007-2013 – na rzecz realizacji projektu pt. „Zakup kolejowego taboru pasażerskiego do obsługi połączeń regionalnych na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej w Warszawskim Obszarze Metropolitalnym” obejmującego zakup 14 szt. nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa. Projekt realizowany przez WKD został zakończony 19 września 2013 roku.
- Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (SPPW) – na rzecz realizacji projektu pt. „Rozwój systemu publicznego transportu pasażerskiego w aglomeracji warszawskiej poprzez zwiększenie wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa Warszawskiej Kolei Dojazdowej” obejmującego zakup 6 szt. nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz wykonanie Systemu Informacji Pasażerskiej i Monitoringu na stacjach i przystankach osobowych linii WKD.
Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt realizowany przez WKD został zakończony 31 maja 2017 roku. - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIS) 2014-2020 - na rzecz realizacji projektu pt. "Modernizacja infrastruktury kolejowej linii WKD – poprzez budowę drugiego toru linii kolejowej nr 47 od Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego". Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana w dniu 30 września 2019 roku.
O Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego (RPO WM) 2007-2013:
Regionalny Program Operacyjny był programem ograniczonym pod względem terytorialnym do określonego województwa, w tym wypadku do Województwa Mazowieckiego. Instytucją Zarządzającą (IZ) dla regionalnych programów były właściwe urzędy marszałkowskie. W imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego zadania wynikające z pełnienia roli IZ wykonywał Departament Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. IZ powierzyła wdrażanie RPO WM Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), która pełniła rolę Instytucji Pośredniczącej II.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego wdrażany był w okresie od 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2013 roku., jako jeden z 16 regionalnych programów operacyjnych, których zadaniem jest realizacja Strategii Rozwoju Kraju oraz Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 wspierających wzrost gospodarczy i zatrudnienie (Narodowej Strategii Spójności), dzięki czemu ich realizacja przyczynia się do wzrostu gospodarczego oraz zwiększenia zatrudnienia.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM) był odzwierciedleniem polityki rozwoju prowadzonej przez Województwo Mazowieckie, której podstawę stanowiła ówczesna Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do roku 2020 (SRWM) - obecnie zaktualizowana w perspektywie do 2030 roku.
O Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy (SPPW):
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 roku. Na mocy umowy międzynarodowej, zawartej 20 grudnia 2007 roku. w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich, z czego niemal połowa (ok. 489 mln CHF, czyli ok. 310 mln euro) przeznaczona została na pomoc dla Polski.
Celem szwajcarskiej pomocy jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE, a także różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. O dofinansowanie projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy mogły starać się instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe.
W ramach SPPW przeprowadzono 14 konkursów, dotyczących m.in. środowiska i infrastruktury, rozwoju regionalnego, ochrony zdrowia, badań naukowych, stypendiów dla naukowców, wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz funduszy venture capital. Do 14 czerwca 2012 roku, gdy upłynął termin zaciągania zobowiązań, strony polska i szwajcarska podpisały łącznie 58 umów na całkowitą kwotę dostępnej alokacji 489 mln CHF. Tym samym udało się zakontraktować 100 proc. środków przeznaczonych na pomoc dla Polski.
>> Zobacz szczegółowe informacje na temat projektu zrealizowanego przez WKD w ramach SPPW
O Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIS) 2014-2020:
Ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 finansowane są projekty infrastrukturalne, o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym. Jest to największy program finansowany z Funduszy Europejskich nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Główne obszary, na które zostaną przekazane środki to: gospodarka niskoemisyjna, ochrona środowiska, przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne oraz ochrona zdrowia i dziedzictwo kulturowe.
Dzięki równowadze pomiędzy działaniami inwestycyjnymi w infrastrukturę oraz wsparciu skierowanemu do wybranych obszarów gospodarki, program będzie skutecznie realizował założenia strategii Europa 2020, z którą powiązany jest jego cel główny – wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej.
>> Zobacz szczegółowe informacje na temat projektu realizowanego przez WKD w ramach POIS